Pariški početni meridijan – nevidljiva linija kroz centar Pariza
Početni meridijan nije uvijek bio u Greenwichu, Preko dvije stotine godina prolazio je kroz središte Pariza. Članak o pariškom meridijanu i Françoisu Arago.
višePortal posvećen objavljivanju zanimljivih i poučnih informacija s područja geografije.
Početni meridijan nije uvijek bio u Greenwichu, Preko dvije stotine godina prolazio je kroz središte Pariza. Članak o pariškom meridijanu i Françoisu Arago.
višeČlanak o svemirskom teleskopu Jamesa Webba, njegovim karakteristikama, usporedbi s Hubbleovim teleskopom i očekivanjima.
višeKoliko je ljudi ikad živjelo na Zemlji? Prema procjenama 117 milijardi. Trenutno na Zemlji živi oko 8 milijardi.
višeTrenutak lipanjskog solsticija računamo početkom godišnjeg doba ljeta na sjevernoj polutci, odnosno zime na južnoj.
višeAplikacija Mapy.cz je odlična karta za pješačenje, planinarenje i bicikliranje koja funkcionira i kad je internetska mreža nedostupna.
višeO jednoj od najljepših planinarskih staza Velebita i cijele Hrvatske – Premužićevoj stazi na Velebitu.
višeKarta sjena – internet stranica na kojoj možete vizualizirati sunčevu svjetlost i sjene na karti bilo gdje na planeti.
višeKojaje razlika između ortodrome i loksodrome – dvije izuzetno važne krivulje u navigaciji brodova i zrakoplova.
višeMilankovića je NASA uvrstila među 10 najznačajnijih znanstvenika u povijesti, a u hrvatskom mjestu Dalj ne može dobiti ulicu.
višeKolonizacija Afrike nastupila je 1884. godine nakon što su se europske sile susrele u Berlinu na konferenciji i podijelile Afriku.
višeDok je boravio u palači u Splitu često je plovio na Šoltu – tamo je imao svoj ribnjak i terme gdje se kupao.
višeKada su se prije sedam godina mnogi veselili susretu egipatskih, etiopskih i sudanskih političara, prilikom kojeg su pokazali svijetu veliku suglasnost u konačnoj potrazi za rješenjima višegodišnjeg sukoba oko voda rijeke Nil, stručnjaci su upozorili da je za veselje još prerano. I bili su u pravu. Izgradnja najveće afričke brane pod nazivom Velika etiopska renesansna […]
višeKako je Norvežanin Thor Heyerdahl dokazao da su Polineziju naseljavali i južnoamerička domorodačka plemena u pretkolumbovsko vrijeme.
višeKako je došlo do nuklearne katastrofe u Černobilu 1986. godine, odnosno koje su posljedice te nesreće. Fotografije, karte.
više9 stvari koje možemo učiniti kao pojedinci kako bismo uistinu spriječili ili umanjili negativne učinke klimatskih promjena.
višeTema ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje se fokusira na klimatske promjene. Donosimo 18 zanimljivih ilustracija.
višeBez tektonike ploča i klimatskih promjena ne bi bilo postanka, evolucije i migracija čovjeka. O geografskim faktorima razvoja čovjeka.
višePreko tisuću izuzetnih područja i spomenika izvanredne univerzalne vrijednosti širom svijeta nalazi se na popisu svjetske baštine. O povijesti poznate UNESCO-ve liste i svjetskoj baštini u Hrvatskoj.
višeSvijet i drevna Palestina izgledala za vrijeme Isusa Krista i Isusova putovanja na geografskoj karti.
više