Postoji li lokacija na Zemlji na kojoj možete istovremeno iskusiti dva različita dana, dva različita mjeseca, dvije različite godine, dva različita godišnja doba i četiri različite hemisfere?
Teoretski je to moguće, a takvu akrobaciju prvi je izveo 31. prosinca 1899. godine kapetan putničkog parobroda SS Warrimoo John Phillips, koji je plovio s 32 putnika iz kanadskog Vancouvera za Australiju. Kada je kapetan uvidio da se brod pibližava presjecanju zamišljenih linija ekvatora i međunarodne datumske granice, zahvaljujući dobrom vremenu, usporio je manevrirao brodom tako da se u točno u ponoć plovilo našlo na sjecištu ovih zamišljenih geografskih linija.
Pramac SS Warrimooa je tako bio na usred ljeta na južnoj hemisferi, a krma usred zime na sjevernoj. Jedna strana broda bila je na istočnoj, a druga na zapadnoj hemisferi. Datum na prednjem dijelu broda bio je 31. prosinac 1899. godine, dok je stražnji dio već bio u 1. siječnju 1900. godine – u to vrijeme smatrano također u novom stoljeću (tek kasnije je razjašnjeno da novo stoljeće počinje prijelazom nulte na prvu stotu godinu).
Naravno, pitanje je da li su u to vrijeme uistinu stajali baš na toj lokaciju, obzirom da navigacijski uređaji nisu bili toliko precizni. No, sama priča, hipotetički je vrlo zanimljiva, kao i brojne druge u odnosu prostor-vrijeme, posebno one povezane s datumskom granicom.